Co powinien mieć w składzie dobry krem przeciwzmarszczkowy?

Każda kobieta marzy o atrakcyjnym i pięknym wyglądzie swojej skóry. Z upływem czasu na jędrnej i elastycznej cerze pojawiają się jednak zmarszczki, które spędzają sen z powiek. Aby ograniczyć i spowolnić proces ich powstawania, warto używać odpowiednio dobranych do indywidualnych potrzeb kremów przeciwzmarszczkowych.

Najważniejsze to zacząć używania kremów w odpowiednim wieku. Pomiędzy 20 a 30 rokiem życia produkcja kolagenu znacząco spada. Bez utrzymania tego procesu na właściwym poziomie, skóra traci swoją elastyczność. Pierwsze zmarszczki pojawiają się szybciej, również z powodu ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe i zanieczyszczenia powietrza.

W dobrych kremach przeciwzmarszczkowych znajdziemy substancje aktywne typu kwas hialuronowy, koenzym Q10, witamina C lub E oraz filtry przeciwsłoneczne. Dla młodszych kobiet najważniejsza będzie profilaktyka, czyli dbanie o ochronę przed słońcem oraz podtrzymywanie jak najwyższego poziomu nawilżenia skóry. Natomiast w późniejszych wieku ważniejsze jest działanie na powstałe już bruzdy, przebarwienia i niedoskonałości.

Kwas hialuronowy występujący w składzie kosmetyku o działaniu przeciwzmarszczkowym, wiąże wodę nawet do kilkuset cząsteczek na jedną cząsteczkę kwasu. Kwas ten wypełnia przestrzenie międzykomórkowe sprawiając, że bruzdy widocznie się zmniejszają. Działa przede wszystkim w głębszych warstwach skóry i daje długotrwałe efekty.

Koenzym Q10 to kolejny bardzo ważny składnik aktywny dobrych kremów przeciwzmarszczkowych. Wpływa na wszelkie procesy biochemiczne. Między innymi wzmacnia skórę i chroni ją przed utratą wody i nawilżenia. Jeśli na skórze pojawiają się przebarwienia, koenzym Q10 może je rozjaśnić i nadać cerze ładny wygląd.

Bardzo ważne są witaminy, występujące w składzie kosmetyków. Witamina C znana jest ze swoich silnych właściwości antyoksydacyjnych. Ponadto regeneruje głębokie warstwy naskórka, a także zapobiega powstawaniu nieestetycznych pajączków, ponieważ wzmacnia i uszczelnia naczynia krwionośne. Witamina E natomiast wpływa na warstwę hydrolipidową i ma działanie ochronne. Zatrzymuje wilgoć, zabezpiecza włókna kolagenowe oraz wspiera działanie witaminy C.

Polifenole są bardzo cenione jako silne antyoksydanty w kosmetykach do pielęgnacji. Mają duży wpływ na podział i jednocześnie regenerację komórek ciała. Wraz z niacynamidem działają przeciwzapalnie, nadając cerze jednolity i rozświetlony kolor, a także chronią przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Dobry krem przeciwzmarszczkowy powinien nadawać się pod makijaż i musi zawierać filtr przeciwsłoneczny, aby można go było używać przez cały rok. Wybór tego typu kosmetyków jest ogromny, np. krem Dermika Gold, Eucerin Hyaluron Filler oraz Celia Kolagen. Są one bardzo wydajne, mają właściwą konsystencję, a pierwsze efekty zauważalne są już po około 3-4 tygodniach regularnego stosowania.