Co może być pomocne w łazience osoby niepełnosprawnej?

krzeselko do wanny

Aby osoba niepełnosprawna mogła wygodnie i przede wszystkim bezpiecznie korzystać z łazienki, powinna być ona dostosowana do jej indywidualnych potrzeb. Większość łazienek w blokach nie grzeszy rozmiarem, więc ważne jest, aby zastosować odpowiednie rozwiązania, które pomogą w korzystaniu z tego pomieszczenia.

Ergonomiczny projekt łazienki

Najlepiej, jeśli łazienka projektowana jest od początku na potrzeby jej użytkownika, ponieważ wówczas najłatwiej jest o ergonomię pomieszczenia i jego maksymalnie funkcjonalne urządzenie. Umywalka i lustro znajdują się znacznie niżej, a przy toalecie zamontowany jest uchwyt, który ma pomóc usiąść i wstać. W przypadku łazienki dla osoby niepełnosprawnej, również wszelkie włączniki światła i kontakty powinny znajdować się na takiej, wysokości, aby użytkownik siedzący na wózku inwalidzkim nie miał najmniejszych problemów z ich wykorzystaniem. Łazienka musi być również tak zaplanowana, aby można było w niej manewrować na wózku lub poruszając się o kulach.

Co jest lepsze w łazience osoby niepełnosprawnej – wanna czy prysznic?

W zależności od stopnia niepełnosprawności i preferencji użytkownika, do wyboru pozostaje wanna z odpowiednio zaprojektowanymi drzwiczkami lub wygodny i duży prysznic. Większość osób wybiera raczej tę opcję, ponieważ do prysznica bez brodzika można nawet wjechać na wózku. Na pewno warto rozważyć montaż ławeczki. Może to być również krzesełko do wanny, na którym użytkownik może wygodnie usiąść podczas mycia się. W takim miejscu dobrze jest również zamontować odpowiedni uchwyt, który ułatwi zajęcie odpowiedniej pozycji. Jeśli zdecydujemy się na wannę, wówczas nieocenionym akcesorium jest podnośnik, który bardzo ułatwia skorzystanie z niej. Niekiedy w wannach stosuje się również specjalne nasadki, dopasowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Większość produktów, które niezbędne są w łazience, z której korzysta osoba niepełnosprawna, można nabyć w sklepach z artykułami medycznymi lub przez Internet. Warto zdecydować się na wszystkie udogodnienia, które ułatwiają korzystanie z łazienki, ale jednocześnie w znacznym stopniu podnoszą poziom bezpieczeństwa osoby, która jest niepełnosprawna. Ważne, aby wszystko znajdowało się na właściwej wysokości, a więc niezbędne jest dokonanie pomiarów, aby zmaksymalizować funkcjonalność łazienki i komfort korzystania z niej. Jeśli pojawiają się trudności, najlepiej skorzystać z profesjonalnej pomocy projektanta, który dokona pomiarów i zaprojektuje łazienkę.