Co decyduje o cenie polisy OC? Niektóre kryteria mogą zaskoczyć!

Smiling young man sitting in his car

Na wysokość OC wpływa wiele czynników, warto więc je poznać, by wiedzieć, dlaczego płacimy akurat taką składkę!

Składki na obowiązkowe ubezpieczenie OC potrafią czasem bardzo negatywnie zaskoczyć. Nie potrafimy się nadziwić, czemu aż tyle płacimy, zastanawiając się nad tym, jak towarzystwa ubezpieczeniowe obliczają tę wartość. Myślimy, jakimi kryteriami się kierują? Skąd biorą się tak duże kwoty? Czy jest w tym jakiś podstęp? W kolejnych akapitach rozjaśnimy te wątpliwości, pokazując, że nie chodzi tu o żadne sztuczki, lecz bardzo logiczne i uporządkowane kryteria.

Pokaż mi swój samochód – powiem, ile zapłacisz

Tak to właśnie wygląda, że w bardzo dużej mierze marka i model samochodu mają ogromne znaczenie odnośnie wysokości składki. To dlatego ubezpieczenie OC przypisywane jest nie do właściciela, lecz do konkretnego pojazdu. Istnieją statystyki pokazujące, które auta najczęściej powodują szkody i na tej podstawie można określić, jak duże będzie ubezpieczenie.

Ogromną rolę odgrywa tu oczywiście pojemność silnika, bo samochody mogące rozwijać zawrotne prędkości są oczywiście sprawcami większych szkód, których likwidacja więcej kosztuje. Duże znaczenie ma też przebieg, co dla ubezpieczyciela jest ważniejsze niż jego wiek. Co bowiem z tego, że auto ma 4 lata, jak przebieg dobił do 180 tys. km. Tak wiele przejechanych kilometrów świadczy o gorszym stanie technicznym pojazdu, co sprawia, że jest on mniej bezpieczny, a więc łatwiej nim o szkodę na drodze.

Miejsce zamieszkania – dlaczego to takie ważne?

Każdy ubezpieczyciel podczas wyliczania ceny ubezpieczenia zapyta o miejsce zamieszkania, co może nas zdziwić, ale zaraz wyjaśnimy, że zupełnie niepotrzebnie. W każdym miejscu inaczej się jeździ, co jest spowodowane większym lub mniejszym ruchem, a także populacją zamieszkującą dane miasto czy wieś. Tam, gdzie więcej aut, czyli w największych miastach, tam wyższe składki, bo istnieje tu większe prawdopodobieństwo zdarzenia drogowego. W miejscach spokojnych wręcz przeciwnie.

Wiek prawdę powie

W każdym towarzystwie ubezpieczeniowym zwraca się też baczną uwagę na wiek kierowcy, gdyż decyduje on o doświadczeniu. Im młodszy kierowca, tym składka wzrasta, co potwierdzają statystyki pokazujące, że takie osoby powodują najwięcej wypadków. Zupełnie inaczej kierowcy z długim stażem za kółkiem. Wielkie znaczenie ma też stan cywilny i posiadane dzieci, ponieważ rodzice, którzy przewożą dzieci w samochodzie, prowadzą bezpieczniej. Nie tylko starają się nie przekraczać prędkości, ale też wykazują większą kulturę i uważność na drodze, dzięki czemu składka może zostać obniżona.

Jak szybko znaleźć tanie ubezpieczenie?

Widzimy już, jakimi parametrami najczęściej kierują się ubezpieczyciele wyliczający składki OC. Wszystkie one mają ogromne znaczenie, nie dziwi więc, że wiek czy miejsce zamieszkania tak bardzo decydują o cenie. Chcąc jednak szybko się przekonać, ile zapłacimy za polisę, nie musimy analizować swojej sytuacji – wystarczy skorzystać z kalkulatora ubezpieczeń OC, by zobaczyć, jakie oferty są dostępne.

Wiemy już, co decyduje o cenie polisy, mamy też świadomość, że dzięki porównywarkom z łatwością odrzucimy niekorzystne oferty, pozostawiają w polu widzenia tylko te, które nam się kalkulują!