Cholesterol LDL – czym jest zły cholesterol?

Cholesterol LDL
Cholesterol LDL

Wygodny i prosty sposób na zły cholesterol

Jak wiele negatywnych informacji krąży na temat cholesterolu? Przede wszystkim mówi się o tym, że przyczynia się on do powstawania różnego rodzaju chorób w naszym organizmie. Tymczasem negatywnie na pracę naszego organizmu wpływa tylko jeden określony typ frakcji zły cholesterol LDL.

Zły LDL – Dlaczego warto dbać o odpowiedni jego poziom?

Cholesterol LDL (ang. low density lipoproteins) beta-lipoproteina – jest to jeden z tych rodzajów cholesterolu, który jest małej gęstości i jego nadmiar przyczynia się do powstawania zmian miażdżycowych. Zły cholesterol powoduje podwyższanie się poziomu cholesterolu we krwi poprzez jego transport z wątroby do tkanek. Tym sposobem doprowadza do przyspieszenia rozwoju miażdżycy i innych chorób wieńcowych.

Zbyt duża ilość LDL, bardzo podatnego na utlenianie przez wolne rodniki tlenowe, odkłada się w komórkach ścian tętniczych, tworząc złogi zwane powszechnie blaszkami miażdżycowymi, które w końcowym rezultacie doprowadzają do zwężenia światła naczyń krwionośnych i stają się przyczyną choroby wieńcowej. Warto jednak pamiętać, że do tworzenia się blaszek miażdżycowych przyczynia się zarówno cholesterol egzogenny, jak i cholesterol endogenny.

W związku z tym im niższy poziom złego cholesterolu, tym lepiej dla naszego zdrowia.

Podwyższony poziom złego cholesterolu nie jest bezpośrednią przyczyną chorób wieńcowych, jako że samo podniesienie poziomu cholesterolu LDL jest efektem patologii.

Bezpośrednią przyczyną miażdżycy i chorób wieńcowych są czynniki zwiększające poziom cholesterolu LDL a więc:

  • niewłaściwa dieta, bogata w tłuszcze zwierzęce, słodycze i produkty smażone
  • brak ruchu, czyli mała aktywność fizyczna
  • zwiększony poziom toksyn utrudniających pracę wątroby
  • słaby dostęp do naturalnych witamin i minerałów, a zwłaszcza do witaminy C, która odpowiada za stan naczyń krwionośnych (elastyczność, kruchość)
  • niehigieniczny tryb życia narażający organizm na częste ataki wolnych rodników tlenowych (stres, kawa, alkohol, tytoń itp.)

Warto pamiętać, że na ilość „złego cholesterolu” w Twoim organizmie mogą mieć wpływ czynniki genetyczne.

Jeśli w twojej rodzinie są krewni, mający problem z cholesterolem trzeba szczególnie skrupulatnie dbać o zdrowie.

Zły cholesterol może się pojawiać w nadmiarze po przekroczeniu 40 roku życia. Poziom cholesterolu LDL może wzrastać wraz z naszym wiekiem, ponieważ spada wydolność wątroby, zmniejsza się ilość ruchu, za to zwiększa się poziom zanieczyszczenia organizmu (jeśli nie dbamy o systematyczne oczyszczanie organizmu ze złogów toksycznych ich ilość rośnie w miarę upływu czasu zmniejszając potencjał organizmu i przyspieszając starzenie się organizmu).

Zły cholesterol LDL i jego poziom w osoczu:

  • Wynik prawidłowy: 100 mg/dl
  • Wynik w normie: 100-135 mg/dl
  • Wynik nieprawidłowy: powyżej 135 mg/dl