Ceny mieszkań na sprzedaż w 2020r.

Mieszkania na sprzedaż niestety są coraz droższe. Za mieszkanie o powierzchni 50 metrów kwadratowych trzeba zapłacić już około 300 tysięcy złotych. Dlaczego tak się dzieje i jak będzie wyglądała sytuacja w 2020 roku?

Dlaczego mieszkania coraz więcej kosztują?

Po pierwsze, to co jest nowoczesne, jest zarazem droższe. Jednak swoje robi także gwałtowny wzrost płac, a to przekłada się na wzrost kosztów wszystkiego. Dla developerów rosną ceny materiałów budowlanych czy robocizny.

Firmy budowlane się cenią, zwłaszcza te, które dobrze wykonują swoją robotę, a do tego zaczyna brakować chętnych do tej ciężkiej pracy, nierzadko w trudnych warunkach. Developerzy muszą więcej płacić za budowy, więc przekłada się to później na ceny, za jakie oferują mieszkania na sprzedaż.

Jak będzie wyglądała sytuacja w 2020 roku?

Według prognoz, ceny mieszkań w 2020 roku będą wciąż coraz wyższe, jednak nie będą rosły bardziej niż 10% w skali roku. Wiele zależy również od tego, jak bardzo polska gospodarka odczuje spowolnienie koniunktury. Jeśli silniej, to ceny mieszkań będą szybowały w górę o 5% w skali roku, jednak trzeba to zmniejszone tempo przełożyć raczej już na 2021 rok.

Spodziewane są także w 2020 roku większe zmiany w cenach mieszkań pomiędzy kwartałami. W jednych miesiącach ceny będą rosły mniej, w innych bardziej. Nie jest bowiem do końca jasny stan naszej gospodarki, a do tego dochodzi plan rządu związany z gwałtowną podwyżką płacy minimalnej. Ogólnie zakłada się, że w 2020 roku utrzymają się trendy z 2019.

Oznacza to, że szybciej będą drożały mieszkania na sprzedaż na rynku wtórnym. Zwiększała się będzie prawdopodobnie także różnica pomiędzy cenami ofertowymi a transakcyjnymi. To są jednak tylko przypuszczenia, więc trzeba trzymać rękę na pulsie i obserwować uważnie sytuację przez cały czas, jeśli myśli się o zakupie mieszkania. Trzeba także pamiętać, że w 2020 roku trudniej będzie otrzymać kredyt hipoteczny, co sytuacji chętnym na zakup mieszkania nie ułatwi.

Oferty mieszkań na sprzedaż można znaleźć w serwisie Gratka.pl, który w 2020 r. obchodzi jubileusz 20-lecia.