Botoks na migrenę. Czy to działa?

botoks-na-migrene-czy-to-dziala.

Choć botoks znany jest przede wszystkim ze swojego szerokiego zastosowania w medycynie estetycznej, jest on wykorzystywany również do innych celów niż poprawa wyglądu. Od niedawna jest stosowany jako środek pomagający w leczeniu bólów migrenowych. Czy rzeczywiście sprawdza się w takim zastosowaniu? Czy botoks jest dobry na migrenę? Odpowiedzi na te i na inne pytana znajdziesz w dalszej części tego artykułu.

Co warto wiedzieć na temat leczenia migreny botoksem?

Stosowanie botoksu w celu wyleczenia bólów migrenowych to praktyka, która dopiero zyskuje na popularności. Powszechne jest stosowanie botoksu na usta lub inne partie twarzy, natomiast botoks na migrenę jest zabiegiem, którego możliwości nie są do końca znane licznym pacjentom. Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę, dlatego w dalszej części tego artykułu przedstawimy najważniejsze informacje na temat wykorzystania toksyny botulinowej jako rozwiązania na bóle głowy.

Botoks jako preparat pomagający w leczeniu migreny zyskuje na popularności. Wynika to z tego, że wykazuje dużą skuteczność, a dolegliwości w postaci bólów migrenowych są zazwyczaj trudne do zlikwidowania. Stosowanie środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych łagodzi objawy migreny, natomiast w przypadku wybranych pacjentów jest ono niewystarczające. Wówczas kwalifikacja do leczenia migreny botoksem może okazać się najlepszym rozwiązaniem problemu.

Toksyna botulinowa to inaczej jad kiełbasiany, który jest wytwarzany przez bakterie z rodzaju Clostridium botulinum. Jest to preparat powszechnie stosowany w gabinetach medycyny estetycznej, takich jak gabinet medycyny estetycznej FaceMed z Warszawy. Może też jednak służyć jako środek pomagający w leczeniu migreny. Wskazaniem do zastosowania toksyny botulinowej w celu leczenia bólów migrenowych są bardzo częste bóle głowy występujące przez długi okres. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu tego typu jest między innymi ciąża, karmienie piersią, nadwrażliwość na kompleks toksyny oraz stan zapalny w planowanym miejscu podania botoksu.

Pozostałe zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej

Jednocześnie warto przypomnieć o pozostałych zabiegach, podczas których wykorzystywana jest toksyna botulinowa. W gabinetach medycyny estetycznej botoks stosowany jest w celu usunięcia kurzych łapek, lwiej zmarszczki, zmarszczek wokół ust oraz zmarszczek w okolicy oczu. Toksyna botulinowa pozwala na napięcie skóry i tym samym na poprawę wyglądu. Obecnie jest ona wykorzystywana przez licznych specjalistów z zakresu medycyny estetycznej.