Czy wiesz, że jedną z najpopularniejszych w ostatnich latach metod kosmetycznych, które poprawiają wygląd uzębienia, jest bonding? Ten szybki i stosunkowo niedrogi zabieg cieszy się w Łodzi dużym zainteresowaniem. Niemniej jednak, przed podjęciem ostatecznej decyzji o poddaniu się zabiegowi bondingu, warto zastanowić się, czy jest on bezpieczny i czy nie powoduje żadnych skutków ubocznych. Z tego materiału dowiesz się, czy bonding jest bezpieczny i czy może powodować jakieś skutki uboczne.
Czy bonding to zabieg bezpieczny?
Tak, choć warto pamiętać o pewnych przeciwwskazaniach – ale o tym nieco później. Bonding to stosunkowo bezpieczny i mało inwazyjny zabieg, w którym lekarz stomatolog nakłada na zęby specjalny materiał kompozytowy. Po utwardzeniu przypomina on naturalną strukturę zęba, co sprawia, że jego estetyka ulega znacznej poprawie. Zabieg ten może być przeprowadzany u każdego pacjenta, który chce poprawić wygląd swojego uśmiechu bądź zrekonstruować uszkodzone zęby. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób szuka w internecie informacji na ten temat, np. poprzez użycie fraz, takich jak „bonding Łódź”, czy „poprawa estetyki zębów Łódź”.
Wracając do możliwych przeciwwskazań: Bonding na zęby nie jest zalecany dla osób, które zmagają się z chorobami przyzębia, czy innymi poważnymi schorzeniami jamy ustnej. Z zabiegu wyklucza się również osoby z niskim poziomem higieny jamy ustnej, a także rozwijającą się próchnicą.
Zalety i wady. Czyli co warto wiedzieć na temat bondingu?
Jedną z największych zalet bondingu na zęby, jest stosunkowo niska inwazyjność. Nie ma potrzeby naruszania istniejącej struktury zęba jak w przypadku innych metod odbudowy estetycznej. Zabieg bondingu jest również stosunkowo szybki, a efekty uwidaczniają się niemal od razu, po ok. 30-60 minutach (czas trwania zabiegu). Inną zaletą jest koszt – jest on zazwyczaj niższy w porównaniu do innych metod kosmetycznych na zęby.
Wady bondingu to przede wszystkim mniejsza trwałość. Kompozyt może ulegać uszkodzeniom i zmianom koloru po spożyciu pewnych produktów, np. ciemnej czekolady, czerwonego wina. Mimo to wciąż jest to jedna z lepszych metod na poprawę estetyki uśmiechu, która nie wymaga znieczulenia (chyba że pacjent zmaga się z nadwrażliwością zębów), a jedynie dokładnego wyczyszczenia powierzchni zębów przed nałożeniem kompozytu.
Czy bonding ma jakieś skutki uboczne?
Mimo iż bonding jest stosunkowo bezpieczny, jak każda procedura medyczna, może wiązać się z pewnymi skutkami ubocznymi. Wśród najczęstszych wymienia się zmiany w kolorze. Materiał kompozytowy może ulegać przebarwieniom i zmianie koloru wraz z upływem czasu, szczególnie przy piciu kawy, czarnej herbaty, czerwonego wina, czy palenia papierosów.
Należy jednak pamiętać, że skutki uboczne (tj. zmiana koloru, a także nadwrażliwość i uszkodzenia) mają związek z nieodpowiednią lub niedokładną pielęgnacją zębów. Dlatego też bardzo ważne są regularne wizyty stomatologiczne oraz odpowiednia higiena jamy ustnej. Przed podjęciem decyzji o poddaniu się zabiegowi bondingu w Łodzi, warto skonsultować się ze swoim dentystą, który oceni stan zębów i poinformuje o wszystkich możliwych „za i przeciw”.