Realizacja projektów IT to prawdziwa walka z czasem. Ponadto, duże przedsięwzięcia wymagają pokaźnych nakładów finansowych i kapitału wiedzy. Dlatego przedsiębiorstwa coraz częściej decydują się na usługę body leasingu. Co wnosi ona do firmy i kiedy jest opłacalna?
Definicja body leasingu
Body leasing i outsourcing IT – na czym polega różnica między nimi? W przypadku leasingu klient nie zleca projektu zewnętrznej firmie, a jedynie wynajmuje od niej zespół specjalistów, którzy będą go prowadzić. W ramach zaawansowanego body leasingu dostępne są zgrane zespoły administratorów i deweloperów, analityków biznesowych, project managerów czy testerów. Zatrudnienie zespołu o odpowiednich kwalifikacjach i doświadczeniu może być lepszym wyjściem niż tradycyjna rekrutacja.
Kapitał wiedzy
Jedną z niepodważalnych zalet body leasingu jest wnoszony do firmy kapitał wiedzy. Członkowie teamu to osoby z dużym doświadczeniem w realizacji podobnych projektów, a oprócz wiedzy wnoszą do organizacji świeże spojrzenie. Nowa perspektywa to nowe szanse i korzyści dla firmy, to także inwestycja w przyszłość.
Ograniczenie kosztów
Ważnym kryterium, które decyduje o skorzystaniu z oferty body leasingu, są koszty. Tradycyjna rekrutacja wiąże się bowiem z dodatkowymi kosztami. Nie chodzi jedynie o wynagrodzenia pracowników. Warto pamiętać, że powołany do konkretnego przedsięwzięcia zespół po jego zakończeniu będzie trzeba zagospodarować. Niektóre etaty mogą okazać się jednak zbędne i kosztowne. Body leasing nie generuje takich obciążeń.
Wyścig z czasem
W skutecznej realizacji projektów IT szczególną rolę odgrywa czas. Każdy tydzień, w którym w projekcie nic się nie dzieje, na przykład ze względu na trwające rekrutacje czy wdrażanie nowych pracowników należy rozpatrywać jako stratę. W tym kontekście body leasing jest o tyle korzystny, że pomaga uzyskać maksymalnie szybki zwrot z inwestycji. Organizacje, które zdecydują się na tę usługę, zyskują więc przewagę nad konkurencją.