Biuro inżynierskie – czym się zajmuje i kiedy się do niego udać?

Biuro inżynierskie to miejsce, w którym projektom architektów nadaje się formę ostateczną lub dodaje się do nich kilka zmian, po to by jakaś ciekawa wizja budynku sprawdziła się w warunkach realnych.

Rola biura inżynierskiego w branży budowlanej

Jeśli chodzi o branżę budowlaną, to biuro inżynierskie zajmuje się głównie prowadzeniem dziennikiem budowy. W przypadku domów jednorodzinnych oznacza to sprawdzenie tego, czy zbrojenie stalowe stropu jest poprawnie wykonane przed wylaniem betonu. Znacznie bardziej skomplikowane jest prowadzenie dziennika budowy hali produkcyjnej. W tym przypadku biuro inżynierskie czuwa nad wieloma detalami, które są ważne i mają wpływ na ostateczny kształt konstrukcji. Wszystko rzecz jasna sprowadza się do tego, że hala produkcyjna to murowane ściany i spory dach o konstrukcji stalowej. Konstrukcja ta składa się ze stalowych dźwigarów, które muszą mieć odpowiednie wymiary i zostać przykręcone lub przyspawane we właściwych miejscach.

Biuro inżynierskie a budownictwo jednorodzinne

Biuro inżynierskie bardzo często zajmuje się budownictwem domów jednorodzinnych lub całych osiedli. Rzecz jasna inżynierowie nie budują w sensie dosłownym, tylko czuwają nad tym by stan faktyczny, pokrywał się z założeniami projektu. Jeśli chodzi o te wszystkie detale prawne to, jest to zawiłe, ale to właśnie biuro inżynierskie prawnie jest zobowiązane do dopilnowania tego, by dany budynek spełniał wszystkie normy.

Spore budowle a praca biura inżynierskiego

Imponujące mosty podwieszane lub wiszące to też projekty, przy których niezbędne jest pomoc specjalistów z biura inżynierskiego, bo to właśnie oni są odpowiedzialni za poprawną realizację wizji architekta. Mowa tu o tym by konkretny most miał akuratną liczbę podpór lub want, jeśli jest to most wantowy. Tymi wszystkimi wyliczeniami zajmuje się cały sztab inżynierów, którzy mają do wykonania wielu obliczeń. Rzecz jasna przy tego typu projektach znajdują zatrudnienie najlepsi, a biuro inżynierskie z mniejszego miasta raczej zawsze będzie powiązane głównie z budowami domów jednorodzinnych lub niewielkich osiedli. Dlatego biura inżynierskie w małych miastach często wiążą się z mniejszymi kosztami.