
Sporo osób korzysta z porad prawników i adwokatów, nie uiszczając za to żadnej opłaty. Jest to jak najbardziej możliwe, ponieważ w każdym większym mieście udzielane są takie porady dla wybranej grupy osób.
Dla kogo i gdzie?
Różne są sprawy, w których nieodzowna jest fachowa pomoc prawna. Łódź jest miastem, w którym taki program działa i to z powodzeniem. O tego typu poradnictwo mogą ubiegać się m.in. takie osoby jak:
• Osoby przed 26 rokiem życia i te, które ukończył 65 lat
• Kombatanci i weterani
• Posiadające dużą kartę rodziny
• Osoby fizyczne, którym przyznano w roku poprzedzającym świadczenie z opieki społecznej
• Zagrożone lub poszkodowane przez klęski żywiołowe
• Kobiety w ciąży
Właśnie dla takiej grupy osób świadczona jest bezpłatna pomoc prawna. Łódź realizuje ją od stycznia 2016 r. na mocy ustawy z 5 sierpnia 2015 r. Zainteresowani mogą skorzystać z 28 punktów znajdujących się w Urzędzie Miasta, w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej oraz w budynkach Zarządu Lokali Miejskich.
Jak to działa?
Przede wszystkim jeśli ktoś nie jest zorientowany, gdzie ma pójść i jak to wszystko wygląda, może wpisać w wyszukiwarkę Google frazę ”bezpłatna pomoc prawna Łódź”. Wtedy zostanie przekierowany na wybraną stronę i pogłębi swoją wiedzę na ten temat. Kolejny krok wiąże się z wizytą w wybranej placówce, z odpowiednim dokumentem poświadczającym tożsamość, bądź z oświadczeniem nawiązującym do zagrożenia czy poszkodowania czynnikami naturalnymi (np. powódź, klęska urodzaju). Należy zaznaczyć, że ten, kto będzie starał się uzyskać poradę prawną z zakresu spraw podatkowych, mających związek prowadzeniem działalności gospodarczej, nie będzie mógł wziąć udziału w programie. Wyjątek stanowi pomoc w przygotowaniu do otworzenia swojej działalności. Z zakresu nieodpłatnych porad wyłączone jest także prawo celne, dewizowe i handlowe.
Trochę statystyk
Bezpłatna pomoc prawna w Łodzi cieszy się sporym powodzeniem. Korzystają z niej przede wszystkim seniorzy po 65 roku życia. Najczęściej są to sprawy dotyczące prawa cywilnego, spadkowego i rzeczowego. Rok 2019 przyniósł trochę zmian w zakresie bezpłatnego poradnictwa w Łodzi. Przybyło siedem nowych punktów (wydzielonych ze starych lokalizacji), do których można się zgłosić po pomoc i co najważniejsze z programu mogą korzystać osoby, które nie są w stanie opłacić porady prawnej i zaświadczą to, okazując stosowną dokumentację.