
W nowoczesnym państwie jak wiadomo, wszystkim obywatelom powinna być zagwarantowana bezpłatna pomoc prawna. W teorii jest ona zapewniona polskim obywatelom, ale zwróćmy uwagę, że nie wszyscy o niej wiedzą. Poza tym, nie zawsze wiemy, czy w danym przypadku będzie ona nam przysługiwać.
Czy bezpłatna pomoc prawna jest możliwa?
Obowiązki, jakie nałożył na instytucje państwowe ustawodawca, wymagają, aby na terenie nawet najmniejszego miasta istniał przynajmniej jeden punkt, gdzie obywatel może się zwrócić o bezpłatną pomoc prawną. Tak to wygląda w teorii. Czy jednak w praktyce rzeczywiście wszyscy możemy liczyć na takie gratisowe wsparcie? Z tym już bywa rzeczywiście różnie. Przede wszystkim nie każdy z nas będzie wiedzieć, czy na przykład w zakres takiej pomocy będzie wchodzić Prawo rodzinne Łódź i inne miasta są przykładem, że wiele takich punktów konsultacyjnych może działać całkiem sprawnie, choć w wielu sytuacjach dużo będzie zależeć od indywidualnego podejścia konkretnego prawnika. Jak więc łatwo się domyślić, bardzo duże znaczenie będzie mieć w takiej sytuacji etyka zawodowa i to jak do swojej profesji podchodzi konkretny specjalista. Oczywiście sami prawnicy zwracają uwagę na to, że system nieodpłatnej pomocy musi być poprawiony. Przede wszystkim chodzi o dokonanie zmian w finansowaniu, ale także o kryteria, które będą pozwalały lepiej określić zakres pomocy prawniczej.
Co oferuje nam bezpłatna pomoc prawna?
W rzeczywistości, więc jeżeli już szukamy takiego wsparcia, to może ono być udzielone w bardzo ogólnym zakresie w każdej przestrzeń prawnej. Bez względu na to, czy mamy problem biznesowy, czy też handlowy, a może ludzi właśnie problemy rodzinne, to powinniśmy uzyskać wsparcie od radców prawnych, a także adwokatów i oczywiście organizacji pozarządowych. Najczęściej taka pomoc jest świadczona w punktach, które znajdują się w starostwach powiatowych. Naturalnie kluczowe jest również to, na co zwracają uwagę sami obywatele. Ale chodzi tu między innymi o wystarczającą ilość takich punktów pomocowych, gdzie można było uzyskać kompleksowe wsparcie. To, co wymaga reformy, to na pewno również zmiany z zakresu pomocy w obszarze postępowania sądowego. Jak uważają również specjaliści od różnych dziedzin prawniczych, musimy mieć zagwarantowaną tak samo profesjonalną pomoc jak osoby, które płacą za takie wsparcie duże kwoty adwokatom. To pozwoliłoby osiągnąć poziom pomocy prawnej obecnej na terenie rozwiniętych krajów europejskich.