Benefity dla młodych – PIT 0

Jesteś młodą osobą, która nie ukończyła jeszcze 26 roku życia i szukasz dobrze płatnej pracy? Nie musisz przejmować się rodzajem pracy, jaką będziesz wykonywać, ponieważ w Polsce masz zagwarantowane, że zarobisz pełną kwotę bez podatku. Pod warunkiem, że masz mniej, niż 26 lat, jeżeli masz więcej, możesz niestety zapomnieć o uldze. .

W 2019 roku polski rząd wprowadził w życie program „Bez PIT dla młodych”, który miał zachęcić młodych ludzi do podejmowania legalnej pracy w ojczyźnie. To dobre rozwiązanie dla młodych, którzy chcą zaoszczędzić kilka groszy na przyszłość. Wraz z początkiem 2021 roku nastąpiły małe modyfikacje w programie. Teraz wynagrodzenie bez podatku mogą otrzymać również osoby, które osiągnęły przychody z praktyk – studenckich bądź absolwenckich.

Rozliczanie PIT-u dla wielu osób jest ciężkim zadaniem, program „Bez PIT dla młodych” zakłada, że jeżeli roczny przychód osoby poniżej 26 roku życia, nie jest wyższy niż kwota 85 528 zł, to może ona śmiało skorzystać z ulgi. Jak więc to wszystko obliczyć, aby cieszyć się pełną kwotą bez podatku? Z pomocą przychodzi Biuro rachunkowe Warszawa.

Kwota wolna od podatku

Według programu, ulga dla młodych przysługuje jedynie osobom, które w ciągu pełnego roku podatkowego osiągnęły przychody nieprzekraczające wcześniej wspomnianej kwoty, czyli 85 528 zł. Kwota bez podatku obejmuje przychody osiągnięte na podstawie umowy zlecenia bądź umowy o pracę. Osoby, które spełniają wszystkie wymogi nałożone przez rząd, są uprawnione do skorzystania z programu.

Rozliczanie podatku dochodowego jest dość mozolne, nie każdy posiada ścisły umysł, a podatki to przecież liczby, na które składa się mnóstwo różnych cyferek. Jeżeli na kwotę nałożony jest podatek, warto wiedzieć, ile będzie wynosiła kwota po jego odjęciu. Kiedy natomiast połowy wynagrodzenia nie zjada państwo, również warto wiedzieć, ile można zaoszczędzić w ciągu miesiąca, a ile w ciągu roku. Biuro rachunkowe Warszawa zajmuje się oszacowywaniem wysokości wynagrodzenia bez podatku dla młodych osób, które nie ukończyły jeszcze 26 roku życia.

Zmiany w przepisach – praktyki uczniowskie i absolwenckie

Tak jak już wcześniej wspomniano, do niedawna, z programu „Bez PIT dla młodych” mogli skorzystać jedynie ci, którzy osiągali przychody ze stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy, służbowego stosunku pracy bądź pracy nakładczej. Dziś jednak z ulgi mogą skorzystać również te osoby, które osiągnęły przychody z wykonywanych praktyk uczniowskich bądź absolwenckich.

Ułatwienie młodym osobom życia poprzez zapewnienie im pełnej pensji jest jednym z lepszych pomysłów polskiego rządu. Młodzi mogą na tym wiele zyskać, w ciągu miesiąca mogą zaoszczędzić kilkaset złotych, a w ciągu roku jeszcze więcej.

Przy płacy minimalnej, pracownicy mogą zyskać dodatkowo 133 zł miesięcznie, w ciągu roku to już 1592 zł. Ponadto, od jakiegoś czasu nie trzeba już składać u pracodawcy odpowiedniego oświadczenia, kwota wolna bez podatku przyznawana jest młodym osobom – które spełniają wszystkie kryteria – automatycznie. Z drugiej strony jednak, ulga nie zwalnia młodych z płacenia składek na ZUS i NFZ.

Aby poprawnie rozliczyć się z PIT-0, należy uwzględnić wszystkie wymogi, które określił rząd. Biuro rachunkowe Warszawa może pomóc w sporządzaniu wszystkich dokumentów, niezbędnych do uzyskania kwoty wolnej od podatku. Wszystkie osoby, które nie osiągnęły jeszcze 26 roku życia, a wykonują już jakieś czynności, które przynoszą im dochody, mogą skorzystać z pomocy doświadczonych księgowych.