Aranżacja pokoju niemowlaka – 6 ciekawych rozwiązań

Najczęściej przyszli rodzice z niecierpliwością wyczekują dnia, kiedy dziecko pojawi się na świecie. Szykują wyprawkę i uroczy pokoik. Jak można stworzyć bezpieczną i ciekawą aranżację pokoju dla maluszka?

Wielość materiałów wykończeniowych i przeogromny wybór akcesoriów dla niemowląt zachęcają do tego, by dać ponieść się wyobraźni. Jednak musimy zdawać sobie sprawę z tego, że dziecko szybko rośnie, więc warto postawić na pewną uniwersalność – dzięki temu po roku, czy dwóch nie będzie trzeba wymieniać wszystkich elementów znajdujących się w pokoju. Oprócz tego trzeba się kierować tym, by wystrój był bezpieczny i dopasowany do potrzeb maluszka.

Pokój dla rodzica, czy dziecka?

Absolutną podstawą jest łóżeczko lub kołyska, przewijak, szafa i komoda. Jednak bez innych dodatkowych elementów, pokoik byłby smutny. Pamiętajmy o tym, planując urządzanie dziecięce królestwo. Na początku pokój będzie musiał być przede wszystkim dla nas funkcjonalny, ale ani się obejrzymy, a zacznie się rządzić własnymi prawami, a dziecko wyraźnie zaznaczy w nim swoją obecność. Nie oznacza to, że musimy wyzbyć się praktycyzmu. O nie, jest mnóstwo rozwiązań, które są praktyczne, a jednocześnie efektowne i dodadzą aranżacji sporo słodyczy i magii. Urządzanie pokoju dziecka może sprawić sporo frajdy, dajmy się więc ponieść wyobraźni! A oto kilka podpowiedzi, co jest warte uwagi.

Poduszki dla niemowląt

Jednym z praktycznych, a zarazem ładnych akcesoriów są poduszki dla niemowląt. Są one płaskie, aby nie zaburzały rozwoju kręgosłupa dziecka. Powinniśmy przy tym zwrócić uwagę, by poduszeczki były z naturalnego i przewiewnego materiału, jak bawełna lub bambus. Same w sobie poduszki są po prostu zwykłymi elementami służącymi do spania. Jednak część z nich ma finezyjne kształty lub wzorki, przez co wizualnie odbiegają od zwykłych poduszek, stając się tym samym ciekawą dekoracją.

Fotel lub pufa

Rodzice w pokoju dziecka spędzają mnóstwo czasu. Przyda się więc miejsce, w którym można z dzieckiem usiąść. Podczas karmienia, czy utulania do snu maluszka idealnie sprawdzi się fotel. Nie trzeba cały czas chodzić z dzieckiem na rękach, za to można się wygodnie oprzeć. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnego fotela do karmienia są pufy, zwłaszcza duże worki sako. Można na nich przyjąć dowolną pozycję, więc mamie i dziecku będzie wygodnie. Poza tym pufa rośnie razem z dzieckiem – będzie korzystać z niej przez wiele lat. A i my nie raz się na niej rozgościmy i przeczytamy bajkę na dobranoc.

Fototapeta

Aby aranżacji dodać niewielkim kosztem dziecięcego klimatu, wystarczy sięgnąć po fototapetę. Dla maluszka najlepsze będą wesołe i jasne postacie lub chmurki, ale mamy tutaj dowolność. Z jednej strony pokoik będzie pełen magii, a z drugiej, kiedy nasz maluch stanie się przedszkolakiem lub będzie szedł do szkoły, nie trzeba będzie wymieniać całej aranżacji, a jedynie nanieść nową grafikę na ścianę.

Oświetlenie

W każdym pomieszczeniu oświetlenie gra ogromną rolę. Nie inaczej jest w pokoju maluszka. Oczywiście podstawą jest światło ogólne na suficie, ale oprócz tego przyda się subtelna lampka nocna w ciekawym kształcie lub oświetlenie dekoracyjne. Wprowadzenie kilku źródeł światła sprawi, że pokój będzie cieplejszy.

Pojemniki na zabawki

Chociaż na początku się o tym nie myśli, to ani zauważymy, a dziecko zacznie raczkować, a potem chodzić. Wraz z jego rozwojem w pokoju zacznie pojawiać się coraz więcej zabawek. Już podczas planowania wystroju warto pomyśleć o organizacji przestrzeni za kilka miesięcy. Kolorowe pojemniki, pluszowe woreczki, czy wesołe kosze będą nieocenione, a przy tym jakie efektowne!

Mata do zabawy

Mata do zabawy to kolejna ponadczasowa propozycja. Popularnością cieszą się maty sensoryczne. Są wyposażone w różnego rodzaju tkaniny i zabawki dostarczające dziecku bodźców. Ale można pójść o krok dalej i kupić matę antypoślizgową, na której nie będzie wszytych niemowlęcych zabawek. Maluszkowi możemy rozsypać jego grzechotki i inne zabawki, a starszak potraktuje ją jako nieślizgający się koc, na którym mogą być klocki i większe konstrukcje.

Więcej o aranżacji pokoju dla niemowlaka na stronie Kidspace.