Adwokat – pomocna dłoń nie tylko przed sądem

Zawód adwokata kojarzy się przede wszystkim z obrońcą w postępowaniu sądowym, gdy ktoś ma poważne problemy prawne, np. jest oskarżony o popełnienie przestępstwa. Jednak zakresu usług, których udziela adwokat jest dużo szerszy i w zasadzie w większości dotyczą one spraw życia codziennego, z którymi może spotkać się każdy. W jakich więc sytuacjach przydatna jest wizyta w kancelarii prawnej?

Potrzeba uzyskania porady prawnej

W razie pojawienia się konfliktu nieraz ciężko jest spojrzeć na problem obiektywnie. Do tego nie zawsze jesteśmy w stanie zrozumieć sens zagmatwanych przepisów prawa, nawet jeżeli początkowo sprawa wydaje się błaha. W takiej sytuacji najlepszym wyjściem jest skorzystanie z usług profesjonalisty, który jest w stanie rozwiać wszelkie wątpliwości i wyjaśnić, w jaki sposób konkretne przepisy mogą mieć zastosowanie do naszej sytuacji. Porady prawne mogą przydać się między innymi w sprawie o rozwód, alimenty czy ustalenie kontaktów z dzieckiem. Relacja pomiędzy rozstającymi się małżonkami z reguły jest trudna, więc fachowa porada o tym, czego możemy oczekiwać w sytuacji rozwodu, może okazać się na miarę złota. Adwokat pomoże też zrozumieć treść umowy bądź sporządzi jej treść (np. umowy najmu, dzierżawy czy leasingu), wyjaśni problem konsumencki, doradzi jak dochodzić swoich praw od pracodawcy i wyda opinię w każdej innej sytuacji prawnej.

Reprezentacja w postępowaniu przed sądem

Jeżeli już dojdzie do procesu sądowego, można próbować samemu bronić swoich racji albo też zwrócić się do adwokata z prośbą o reprezentowanie nas przed sądem. Ta druga opcja co prawda zazwyczaj nie będzie darmowa, ale niewątpliwie jest bardziej korzystna. Adwokat doskonale zna reguły rządzące procesem sądowym i wie jak zachować się w określonych sytuacjach, tak aby było to korzystne dla strony, którą reprezentuje. Występując przed sądem osobiście możemy nie odnieść sukcesu nawet z powodu prostego błędu wynikającego z nieznajomości procedury. Jeżeli jednak powierzymy swoją sprawę pełnomocnikowi, możemy być spokojni o jej prawidłowy przebieg.

Negocjacje prawne

Usługi prawne udzielane przez adwokata to też prowadzenie negocjacji w imieniu przedsiębiorcy. Adwokat świetnie zna techniki negocjacyjne, dzięki którym może okazać się niezawodnym partnerem w negocjacjach handlowych. Fachowo i klarownie przedstawiając stanowisko klienta i broniąc jego interesu, adwokat wynegocjuje dla niego najkorzystniejszą opcję.

Jak widać więc, kancelaria prawna to miejsce, w którym możemy uzyskać pomoc i poradę w różnych sytuacjach, w których zachodzi potrzeba obrony naszego interesu prawnego. Zawód ten nie bez powodu adwokat regularnie pojawia się w rankingach najbardziej szanowanych zawodów.

Kamil Flatow – profesjonalne porady prawne.