ABC wyboru łyżew figurowych – co powinnaś wiedzieć, zanim odwiedzisz sklep!

Warto już teraz zastanowić się nad spędzeniem sezonu zimowego w sposób aktywny i zacząć kompletować potrzebne stroje i akcesoria sportowe. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie atrakcji, które oferuje Ci Twoje miasto. Idealnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu, będzie wybranie się na lodowisko, najlepiej zabierając ze sobą całą rodzinę.

Jeśli nie posiadasz jeszcze łyżew figurowych lub chciałabyś dokonać – tym razem trafnego – wyboru, dobrze jeśli zapoznasz się z przygotowanymi przez nas podpowiedziami, które zalecamy rozpatrzyć, zanim wybierzesz się do sklepu sportowego.

Na co musisz zwrócić uwagę podczas wyboru łyżew figurowych?

Przy wyborze łyżew, dobrze jeśli zwrócisz uwagę na poniższe bardzo ważne kwestie:

1) Skóra, z której wykonane są buty w łyżwach figurowych

2) Rozmiar buta

3) Rodzaj zapięcia buta

Łyżwy figurowe ze skóry naturalnej czy syntetycznej?

Materiałem, którego używa się do produkcji butów w łyżwach figurowych, jest skóra – do wyboru: skóra naturalna lub syntetyczna. But skórzany, w naszym odczuciu, może być sztywny i powodujący dyskomfort, lecz dłużej pozostawiony na nodze, dobrze dopasowuje się do jej kształtu. Lepszym wyborem jest z całą pewnością but wykonany ze skóry naturalnej z tego powodu, iż jest ona bardziej wytrzymała i przewiewna, dzięki czemu stopa się w niej nie poci. Łyżwy wykonane z naturalnej skóry posłużą nam nawet kilka lat.

Rozmiar buta

Odwiedzając sklep z łyżwami figurowymi na wybór odpowiedniego rozmiaru butów w figurówkach warto poświęcić dłuższą chwilę. Każda osoba powinna dobrać dla siebie rozmiar buta indywidualnie, lepiej zatem podarować bliskiej osobie bon prezentowy do sklepu sportowego, niż intuicyjnie wybierać rozmiar. Łyżwy najlepiej wybrać samodzielnie, co ma zapewnić wygodę oraz bezpieczną jazdę. Szczególnie, jeśli interesuje Cię wykonywanie różnych akrobacji na lodzie. Zbyt mały rozmiar butów spowoduje otarcia i pęcherze, a zbyt duży zaburzy Twoją równowagę i może być przyczyną upadków. Wybór złego rozmiaru buta stanowi potencjalne ryzyko dla Twojego zdrowia. Musisz zdać sobie z tego sprawę już w chwili zakupu.

Rodzaj zapięcia – czas to… wygoda

Łyżwy figurowe posiadają długie sznurowadła wiązane od noska buta do końca cholewki, przez co ich zawiązywanie będzie dla Ciebie kwestią dość czasochłonną i może Cię wtedy kusić wybór łyżew hokejowych, których klamry wystarczy podregulować i zatrzasnąć. Nie warto się jednak niecierpliwić, zanim wejdziesz na lód. Dobrze zawiązane buty łyżew figurowych sprawią, że Twoja noga będzie w nich stabilna, a Ty zapewnisz tym sobie i innym uczestnikom lodowiska bezpieczeństwo. Łyżwy figurowe posłużą Ci nawet przez kilka lat bez psucia się. Co najwyżej, wystarczy bardzo rzadka wymiana sznurowadeł. W hokejówkach natomiast często klamry się nie domykają i trzeba je wymieniać.

Wybierając łyżwy figurowe, w pierwszej kolejności należy pomyśleć o bezpieczeństwie. Kolejną sprawą jest Twój komfort podczas jazdy. Odpowiednio dobrany rozmiar butów łyżwiarskich, a także solidne ich zawiązanie sprawi, że na lodowisku poczujesz się pewnie// jak ryba w wodzie 😉 Twój komfort jazdy poprawi też wybór butów wykonanych ze skóry naturalnej, szczególnie wtedy gdy planujesz wybrać się na lodowisko na dłużej niż godzinę.