10 prostych rad, jak bezpiecznie kupować przez Internet

W ciągu ostatnich lat zakupy online bardzo skutecznie wypierają tradycyjne wyprawy do marketów. Dostajemy szerszy wybór towarów, a do tego często także darmową dostawę i niższą cenę. Co więcej, od każdej umowy sprzedaży możemy odstąpić bez podania przyczyny w terminie 14 dni od dnia jej zawarcia. Nie ma jednak róży bez kolców. Kupowanie przez Internet ma swoje wady. Wiąże się także z potencjalnymi niebezpieczeństwami. Zobaczmy, jak kupować bezpiecznie w sieci.

Korzystaj ze sprawdzonych metod e-płatności

Duże sieci oferują na ogół możliwość zapłaty z wykorzystaniem jednej z kilku metod (np. Przelewy24, Blik, PayPal, PayU). Mamy wtedy gwarancję, że systemy te są bezpieczne, zostały przetestowane, a firma wykupiła odpowiednie certyfikaty. Jeżeli sprzedawca oferuje tylko przelew tradycyjny albo przekaz pocztowy, powinniśmy dobrze zastanowić się, zanim zdecydujemy się na zakupy w danym sklepie.

Uważaj na sklepy, które wymagają podania kodu CVC/CVV

Niektóre sklepy oferują jako metodę płatności szybki przelew poprzez podanie Card Verification Code/Card Verification Value wraz z datą ważności karty. To trzycyfrowy kod, który potwierdza tożsamość właściciela karty. Ujawniając takie informacje potencjalnie otwieramy furtkę oszustom, którym łatwiej będzie włamać się do naszego konta.

Sprawdź firmę, od której zamawiasz towar

Na rynku funkcjonuje wiele firm fikcyjnych, które nie mają rzeczywistej siedziby lub zajmują się zupełnie czymś innym niż sprzedaż. Zanim wybierzemy sprzedawcę, zajrzyjmy, czy prowadzi fanpage na popularnych portalach społecznościowych lub stronę internetową. Ważne są także opinie, jakie inni kupujący wystawili na serwisach opiniotwórczych, jak choćby ceneo.pl.

Nie chodzi oczywiście o to, abyśmy od razu popadali w manię sprawdzania każdego podmiotu w rejestrach przedsiębiorców KRS czy CEIDG.

Ustal, jak będzie opakowane Twoje zamówienie

Niestety często zdarza się, że sprzedawca zamiast wykorzystywać pudełka kartonowe, wrzuca towar do koperty albo torby foliowej. Jeżeli otrzymamy paczkę, której zawartość po otwarciu okaże się uszkodzona, niezwykle trudno będzie wykazać, że to nie my sami wyrządziliśmy szkodę.

Dbaj o zaktualizowany program antywirusowy

W dobie Internetu to teoretycznie oczywiste, ale… No właśnie. Na stronach mało znanych sklepów internetowych (często takich, które nie posiadają certyfikatów bezpieczeństwa albo nachalnie wyświetlają duże ilości reklam) mogą czaić się wirusy, które zainfekują Twój komputer.

Nie wyrzucaj rachunków oraz nie kasuj maili od sprzedawcy

Pamiętaj o tym, że kiedy nie możesz dogadać się ze sprzedawcą i sprawa trafia do sądu, dowody na wykazanie Twoich racji to przede wszystkim korespondencja mailowa oraz rachunki i listy przewozowe dokumentujące proces zamówienia i dostawy. Bez nich ciężko będzie Ci przekonać Sąd, że w ogóle doszło do zawarcia umowy.

Uważaj na Phishing

To bardzo popularna ostatnimi czasy metoda wyłudzania pieniędzy Polega na wysłaniu SMSa z informacją o konieczności dopłaty niewielkiej kwoty (najczęściej kilkudziesięciu groszy) rzekomo na rzecz firmy kurierskiej lub poczty, bo inaczej paczka nie zostanie dostarczona. To oszustwo! W rzeczywistości przelew ze strony łudząco podobnej do witryny Twojego banku zostanie dokonany na znacznie wyższą kwotę, a Ty przy okazji ujawnisz wszystkie swoje dane hakerowi.

Uważaj na zwrot towaru przez Paczkomat

Niektórzy sprzedawcy jako warunek przyjęcia zwrotu wskazują na konieczność opakowania zawartości w specjalne kartony do Paczkomatów. Zastrzegają, że bez tego zwrot lub wymiana towaru nie zostanie uwzględniona. Pamiętaj o tym, że ani regulamin Inpostu ani ustawa Prawo pocztowe nie określają, w co dokładnie ma być zapakowana paczka. Ważne jest jedynie to, by opakowanie gwarantowało bezpieczny przewóz.

Zwracaj uwagę na bezpieczeństwo witryny

Bezpieczna strona internetowa to taka, która w adresie URL ma przedrostek https, a nie http oraz symbol zamkniętej kłódki. Oznacza to, że sprzedawca wykupił certyfikat bezpieczeństwa SSL. Korzystając ze strony bez tych oznaczeń ryzykujemy, że ściągniemy na nasz komputer wirusy.

Uważaj na sprzedawców działających na serwisach zagranicznych, jak AliExpress lub Wish.

Bardzo często można tam znaleźć wartościowo przedmioty za niewielkie pieniądze, jak choćby nowoczesny laptop za 50$ lub najnowszy smartfon od Appla za 5$. Niestety w ten sposób bardzo łatwo dać się nabrać. Zamiast laptopa dostaniemy samą obudowę a zamiast smartfona, folię ochronną. Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że odzyskanie pieniędzy, które trafiły do odległego kraju w Azji Wschodniej graniczy z cudem.

Zakupy w Internecie to świetne rozwiązanie, które potrafi ułatwić życie i pozwala zaoszczędzić pieniądze. Jeżeli będziemy tylko przestrzegali tych kilku, prostych rad, unikniemy niebezpieczeństw, na jakie można natknąć się podczas robienia zakupów w sieci.