10 cennych właściwości, za które pokochasz olej z czarnuszki

CZARNNUSZKA INFOGRAFIKA
CZARNUSZKA INFOGRAFIKA

W starożytności używano czarnuszki m.in. na problemy z układem pokarmowym, o czym pisał w Historii Naturalnej Hipokrates. Zwalczała także przeziębienia i stany zapalne. Na szczęście i dziś odkrywa się coraz częściej jej cenne właściwości, dzięki czemu zyskuje się alternatywę do leczenia lekami syntetycznymi.

Czarnuszkę można spożywać w dwóch formach – oleju tłoczonego na zimno bądź ziarenek. Wiele osób decyduje się na olej z czarnuszki Właściwości tego preparatu ziołowego są bezcenne. Szeroko stosowana w kuchni korzenna przyprawa znana jest także ze swoich cennych właściwości leczniczych. Można je wymieniać bez końca, dlatego warto skupić się na kilku jej podstawowych walorach.

 

1. Przyprawa korzenna – Olejki eteryczne, to cenne składniki znajdujące się w ziarenkach czarnuszki, dzięki którym roślina nie tylko radzi sobie z wieloma ludzkimi dolegliwościami, ale też intensywne pachnie. Dlatego możesz dodawać ją z powodzeniem do zup, sałatek sosów, wzbogacając walory smakowe potraw, a przy okazji zadbać o swoje zdrowie.

2.Układ pokarmowy – pijąc olej z czarnuszki, chronisz błonę śluzową żołądka. Cenne składniki zawarte w czarnuszce zwalczają uciążliwą bakterię Helicobacter Pylori, radzą sobie z refluksem żołądkowo-przełykowym oraz różnymi problemami układu pokarmowego.

3. Skóra i włosy – Czarnuszka jest także świetnym remedium na różne problemy skórne (zapalenia, trądzik, wysypki bakteryjne, grzybica czy łuszczyca). W razie ich wytępienia najlepiej smarować skórę olejkiem lub tonikiem sporządzanych na bazie ziarenek i oczywiście dodatkowo stosować czarnuszkę doustnie. Co więcej, poradzi sobie ona także z łupieżem i pobudzi cebulki włosa do wzrostu.

4.Nadciśnienie – Olej z czarnuszki hamuje wzrost homocysteiny, prowadzącej do powstawania zmian miażdżycowych. Obniża także ciśnienie krwi, czyli dobrze wpływa na funkcjonowanie układu naczyniowo-sercowego.

5. Wirusy, grzyby, bakterie – czarnuszka radzi sobie z nimi znakomicie, m.in. dzięki takiemu cennemu składnikowi jak tymochinon. Według naukowców to właśnie dzięki niemu ziarenka mają w sobie tak wielką moc. Z tego wynika, że warto stosować czarnuszkę w czasie wzmożonej zachorowalności na różnego typu infekcje układu oddechowego. Jej dobroczynne działanie pomoże także w przypadku zagrzybienia organizmu.

6. Pasożyty – Wiadomo, jak wiele szkód mogą poczynić w organizmie pasożyty. Wiele osób nawet nie wie, że ich różne dolegliwości często są wynikiem ich obecności. Czarnuszka wzmacnia układ immunologiczny, dzięki czemu organizm ma więcej siły do obrony przed pasożytami. Picie oleju z czarnuszki pomoże pozbyć się np. owsików czy zakażenia przywrą.

7.Nowotwory – naukowy utrzymują, że czarnuszka pomaga też zwalczać niektóre komórki rakowe. Działa silnie utleniająco, stymuluje syntezę cytokin i zabija wolne rodniki, prowadzące do uszkodzenia DNA.

8.Ośrodkowy układ nerwowy – W obecnych czasach coraz więcej osób zapada na choroby psychiczne, związane z układem nerwowym. Badania wykazały, że czarnuszka stanowi dobre remedium na tego typu problemy. Jeśli więc chcesz ukoić nerwy i poprawić ogólne samopoczucie zdecyduj się na olej z czarnuszki. Działanie na układ nerwowy jest bezcenne. Koi nerwy, zwiększa odporność na stres i wpływa na ogólną poprawę samopoczucia.

9. Układ rozrodczy – Kobiety mające problemy z regularnym miesiączkowaniem mogą śmiało sięgnąć po olej z czarnuszki. Dobrze wpływa też na laktację u matek karmiących, a u panów prowadzi do wzrostu testosteronu u panów.

10.Cukrzyca – Czarnuszka obniża cukier, reguluje poziom insuliny i poprawia tolerancję na nią. Mogą stosować ją chorzy zarówno na cukrzycę typu 1, jak i na cukrzycę typu 2. Regeneruje komórki trzustki i zwiększa zawartość glikogenu w wątrobie.

Jeśli zdecydujesz się na olej z czarnuszki, opinie lekarzy, jakie znajdziesz w wielu artykułach branżowych, pomogą Ci dowiedzieć się więcej na jego temat. Można go stosować zarówno zewnętrznie, bezpośrednio na skórę, jak i doustnie (dorośli 1 łyżeczka 2 razy dziennie, dzieci pół łyżeczki lub mniej) lub dodawać do potraw, np. do sałatek. Naprawdę warto stosować olej z czarnuszki. Zastosowanie ma szerokie, dlatego jedna butelka oleju przyda się na wiele różnych dolegliwości.