10 cech dobrego przedsiębiorcy

Założenie działalności gospodarczej to proces niezwykle łatwy. Istnieje mnóstwo form pomocy, takich jak dofinansowania, które pozwalają na łatwiejszy start nowym przedsiębiorcom. Niestety mimo tego statystycznie 80% startupów przestaje funkcjonować przed rokiem od założenia. Dlaczego tak się dzieje? Głównymi przyczynami jest brak przygotowania oraz brak wiedzy o konieczności rozwijaniu pewnych cech, które pozwalają skutecznie dążyć do sukcesu.

Dyscyplina i determinacja

Choć marzenie podczas pracy na etacie o byciu dla siebie szefem jest wizją niezwykle ciekawą, to w rzeczywistości okazuje się, że może ona być niezwykle problematyczna. Brak kontroli przełożonego dla osoby, która nie posiada cechy samodyscypliny będzie skutkowało niepowodzeniem. Bardzo ważne jest, aby wyrobić w sobie cechę, która każdego dnia będzie zmuszała do podejmowania działań i realizacji projektów. Niezwykle pomocna będzie w tym determinacja. Jasno określony cel będzie skutecznie wywierał wpływ i popychał do działania, ponieważ te czynności przybliżą do jego osiągnięcia.

Umiejętności społeczne

Budowanie pozytywnych i trwałych relacji z klientami, ze współpracownikami, z dostawcami i innymi powiązanymi z przedsiębiorstwem osobami będzie miało niezwykle korzystny wpływ dla jego funkcjonowania. Prowadzenie firmy bez komunikacji na odpowiednim poziomie nie będzie skuteczne, a wręcz przeciwnie, może przyczynić się do konieczności zrezygnowania z działalności. Warto zatem zatroszczyć się o kontakty interpersonalne, a tym samym wykreować swój wizerunek, który dzięki temu zyska nie tylko cechy profesjonalisty, ale również osoby godnej zaufania.

Zarządzanie czasem

Umiejętność, którą powinien opanować każdy człowiek, nie tylko przedsiębiorca, ponieważ znacząca wpływa na jakość życia, a także sukcesy prowadzonej firmy. Odpowiednie rozplanowanie zadań do wykonania, przypisanie im priorytetów, a także zlecenie działań pracownikom pozwoli na sprawną realizację projektu. Dzięki temu wszystkie zlecenia wykonywane są w terminie, a to znów przekłada się na wizerunek firmy.

Szybkie podejmowanie decyzji i adaptacja do zmian

W dzisiejszych czasach nie można pozwolić sobie na stagnację, ponieważ konkurencja się nie zatrzymuje. Niezwykle ważne jest to, by wciąż się rozwijać, działać szybko i zdecydowanie. Jest jeszcze jedna, bardzo ważna zaleta posiadania takiej umiejętności – szybkie naprawianie błędów. Osoba, która prowadzi firmę i potrafi szybko pogodzić się z jakimś niepowodzeniem, a następnie wyciągnie z niego wnioski i zacznie działać dalej ma zdecydowanie większe szanse na powodzenie niż ktoś, kto przez długi czas będzie rozważał przyczyny wyniknięcia niechcianej sytuacji.

Zarządzanie finansami

Umiejętne wydawanie pieniędzy to klucz, dzięki któremu zwłaszcza nowe przedsiębiorstwa mogą się rozwijać. Podczas prowadzenia firmy niezwykle ważna jest umiejętność oddzielenia finansów prywatnych od firmowych oraz skuteczne szukanie okazji i możliwości, które w sposób oszczędny przyczynią się do rozwoju przedsiębiorstwa.

Odpowiedzialność za sukcesy i porażki podczas prowadzenia firmy spadają przede wszystkim na przedsiębiorcę. Jego decyzje i umiejętności w dużej mierze przekładają się na rozwój działalności oraz jej pozycję na rynku. Każdy przedsiębiorca, zarówno ten, który prowadzi działalność jednoosobową, jak i ten, który ma dużą firmę, powinni kierować się prostymi zasadami. Stosowanie ich przyniesie przedsiębiorstwu wyłącznie korzyści.

Wyznaczenie celu

Osoba, która nie wie dokąd zmierza, będzie zagubiona, a w rezultacie zatrzyma się w miejscu. Podobnie dzieje się z firmą, która nie ma ustalonych priorytetów i schematu, według którego mogłaby skutecznie działać. Firma taka prędzej czy później zakończy swoją działalność niepowodzeniem. Aby tego uniknąć konieczne jest rozplanowanie nawet kilku lat, w których ustali się kolejne szczeble rozwoju działalności. Nie musi to być plan szczegółowy, ponieważ ten najlepiej tworzyć na bieżąco. Chodzi bardziej o przełomowe dla firmy momenty, na przykład wprowadzenie kolejnego produktu czy nawiązanie współpracy z konkretną siecią marketów. Wszystkie te czynności pozwolą na poświęcenie uwagi działaniom, które w sposób skuteczny przybliżą firmę do sukcesu.

Działanie to podstawa

Należy mieć świadomość i pamiętać, że planowanie nie ma znaczenia i nie przyniesie żadnej wartości bez działania. To dopiero tutaj zaczynają pojawiać się efekty w postaci pierwszych, drobnych sukcesów. Niezwykle istotne podczas prowadzenia firmy jest szybka reakcja na wydarzenia i nie czekanie z odpowiedzią na nie. Zdecydowane i odważne działanie napędza cały motor działalności, dzięki czemu szybciej można osiągnąć zamierzone cele.

Zaufaj specjalistom

Przekonanie o własnej wszechwiedzy to niezwykle częsty błąd popełniany przez przedsiębiorców. Zdecydowanie bardziej korzystne będzie zlecenie pewnych czynności związanych z prowadzeniem firmy osobom, które mają większe doświadczenie i których wiedza może przełożyć się na sukces firmy. Przedsiębiorca nie musi być jednocześnie księgowym, informatykiem, grafikiem, handlowcem, dostawcą, itd. Oczywiście na początku prowadzenia jednoosobowej działalności wykonywanie tych wszystkich czynności przez właściciela pozwala dużo zaoszczędzić, jednak wraz z rozwojem firmy, warto nauczyć się oddelegowywania zadań specjalistom.

Pośpiech to zły doradca

Na początku każdy nowy przedsiębiorca pragnie uzyskać efekty jak najszybciej. Niestety niektórych procesów nie da się przyspieszyć, dlatego warto wyrobić w sobie cechę cierpliwości. Będzie miało to wpływ na ograniczenie stresu, ale również dokładne i precyzyjne realizowanie projektów.

Zdobywanie kwalifikacji to priorytet

Wiele dziedzin wymaga systematycznego uzupełniania wiedzy. Zdobywanie umiejętności i kwalifikacji sprawi, że wraz z przedsiębiorcą będzie się rozwijała jego firma. W zależności od kierunku działalności z pewnymi informacjami należy być na bieżącą. Przełoży się to na wiele korzyści, które poprowadzą firmę na sam szczyt.

Tekst przy współpracy z PBKB.