Podstawy PIT-38

W związku z zakończeniem roku nadszedł okres rozliczeń podatkowych. Jeżeli inwestowałeś i czerpałeś z tego dochody pamiętaj, że poza standardowym rozliczeniem PIT przed Tobą również wypełnienie PIT38, któremu poświęciły ten artykuł.

PIT38 najczęściej wypełniają osoby, które osiągnęły przychód z kapitałów pieniężnych, papierów wartościowych, czyli na przykład z giełdy. Warto pamiętać, iż biura maklerskie nie potrącają zaliczki na podatek, bowiem w trakcie roku nie ma możliwości określenia, czy dany rok przyniesie zysk, czy tez stratę. Dziś zarabiasz, a jutro tracisz – to podstawowe ryzyko inwestycji giełdowych.

PIT-38 wykorzystujemy również by rozliczyć przychody uzyskane z udziałów w spółkach lub spółdzielni. PIT należy rozliczyć w urzędzie skarbowym do dnia 30 kwietnia.

W jaki sposób wypełnić PIT-38?

Dokument, który musimy wypełnić jest podzielony na kilka części, od A do G.

Część A, najmniej kłopotliwa, zawiera informacje o miejscu składania zeznania oraz celu złożenia. Osoby mieszkające na terenie Polski, tak zwani rezydenci podatkowi, składają zeznanie w miejscu zamieszkania na dzień 31 grudnia. Rezydenci zagraniczni muszą złożyć swoje zeznanie w urzędzie przeznaczonym dla osób zagranicznych.

Część B to wszelkie podstawowe informacje dotyczące podatnika. Podstawową kwestią jest odpowiednie wypełnienie danych osobowych i identyfikujących podatnika, które podobnie wypełniamy przy wszystkich zeznaniach podatkowych.

Część C jest przeznaczona jest do wymienienia naszych przychodów oraz kosztów ich uzyskania. Wpisujemy uzyskany dochód w poprzednim roku podatkowym lub też, jeśli występuje, poniesioną stratę na podstawie PIT-8C. Warto pamiętać, że opodatkowaniu nie podlegają akcje nabyte na giełdzie papierów wartościowych przed 2004 rokiem.

W części D obliczamy nasz podatek. W PIT-38 podstawowa stawka podatku to 19% niezależnie od wysokości osiągniętego przychodu i zysku. Umieszczamy ją w polu 30 zeznania.

Część E to obliczanie kwoty podatku, który musimy zapłacić. Pole 34 to miejsce na zryczałtowany podatek. Kwota z pozycji 37 to finalna wartość do zapłaty. Należy uiścić wpłatę do ostatecznego dnia składania zeznania za dany rok podatkowy, czyli do 30 kwietnia

Część F jest przeznaczona dla osób nie mieszkających na terenie Polski, podlegającym opodatkowaniu tylko z dochodów uzyskanych w Polsce.

Część G wypełnia każdy rezydent zagraniczny, który uzyskał dochód.
Sekcje H oraz I zawierają informację o miejscu, do którego przekażemy nasz 1%.

Wypełnienie formularza PIT 2019 nie jest zatem trudną sprawą, jeśli wiemy dokładnie, co wpisać. Nie powinno to zająć nazbyt wiele czasu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here