Opryszczka, przykra dolegliwość. Jak sobie z nią radzić?

Opryszczka, to przykra dolegliwość nie tylko szpecąca usta, ale również bolesna. Najczęściej pojawia się w momencie osłabienia organizmu szczególnie w okresach jesienno – zimowych, ale również w sytuacjach stresowych czy niekorzystnej aury (przy ostrym słońcu lub silnym wietrze).

W jaki sposób powstaje opryszczka?

Opryszczka przenosi się drogą kropelkową lub poprzez kontakt z płynem surowiczym, pojawiającym się w powstałych pęcherzykach opryszczki. Nie należy korzystać wówczas z taka osobą ze wspólnych sztućców, kubków czy talerzy. Należy również wstrzymać się z okazywaniem czułości – nie całować osób, które w danym momencie cierpią na opryszczkę. Jeśli raz zakazimy się opryszczką, wirus pozostaje w naszym organizmie już na całe życie. Najczęściej występuje w uśpieniu, natomiast osłabienie organizmu, stres, choroby, zmęczenie, mogą go uaktywnić i wówczas dopada nas brzydki wykwit na skórze.

Jak wygląda opryszczka i gdzie się pojawia?

Opryszczka najczęściej pojawia się na ustach lub w okolicach ust – na brodzie, nosie, dziurkach nosowych lub policzkach. Wywołuje ją wirus opryszczki Herpes simplex typu 1. Natomiast wirus Herpes simplex typu 2 wywołuje opryszczkę genitaliów.

Opryszczka pojawia się nagle w postaci lekkiego zaczerwienienia, uczucia swędzenia, pieczenia i lekkiego napięcia skóry. Następnie pojawiają się małe pęcherzyki, skupione w jednym miejscu wypełnione płynem surowiczym. Pęcherzyki po kilku dniach zaczynają pękać uwalniając płyn surowiczy. Ta część skóry jest wówczas bolesna i nieestetyczna. Po około tygodniu od momentu powstania opryszczki, zainfekowane miejsce zaczyna wysychać i goić się. Pojawia się strupek, którego nie należy samemu odrywać, aby nie doprowadzić do powstania blizny lub do kolejnego zakażenia bakteryjnego.

Jak leczyć opryszczkę?

Leczenie polega na łagodzeniu objawów i maskowaniu zainfekowanej skóry. Są to kremy lub maści, które łagodzą ból i przyśpieszają leczenie tego typu infekcji skórnej. Nie należy używać tych preparatów cały czas, aby dać szansę opryszczce na wysuszenie i utworzenie strupka. W aptekach dostępne są również preparaty przeciwwirusowe, które przez pewien czas mogą uodpornić organizm na opryszczkę jak Neosine, Groplinosin czy Isoprinosine.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here