Jak zorganizować wiosenne porządki w domu?

sprzatanie domow
sprzatanie domow

Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Powoli żegnamy krótkie, zimne, śnieżne dni, aura staje się coraz przyjemniejsza, więc najwyższa pora na to, by zabrać się za organizację wiosennych porządków. Jak to zrobić?

Przede wszystkim nie należy robić wszystkiego na raz. Pracę można rozbić na kilka lub nawet kilkanaście dni, poświęcając na porządkowanie na przykład godzinę dziennie. Dzięki temu nie przepracujemy się, zrobimy wszystko dokładniej i z większą przyjemnością. Byłoby idealnie, gdyby w porządkowanie mieszkania włączyli się wszyscy członkowie rodziny, w końcu razem jest o wiele raźniej (i szybciej).

Wiosenne sprzątanie należy rozpocząć od uporządkowania tego, co jest pochowane – czyli od szaf i szafek. Trzeba zrobić przegląd garderoby – zimowe, ciepłe ubrania powinny powoli ustępować miejsca lżejszej, wiosennej odzieży. Ważne jest też dokładne posprzątanie szafek kuchennych. Wiosenne porządki to dobry czas na zrobienie ich przeglądu, powyrzucanie starych, niepotrzebnych przedmiotów, przeterminowanych produktów i ułożenie wszystkiego tak, by najpotrzebniejsze rzeczy były pod ręką.

Nieodłącznym elementem wiosennych porządków jest również mycie okien. Powinniśmy robić to w ciepłe, pogodne dni, by nie nabawić się przeziębienia. Wcześniej należy zdjąć i uprać firany i zasłony oraz wyczyścić karnisze. Następnie poodkurzać należy wszelkie zakamarki, przestrzenie za meblami, ściany i sufity oraz łóżka, materace i wszelkie tapicerowane meble. Kolejnym etapem wiosennych porządków może być upranie i zmiana pościeli.

Na koniec można zabrać się za odkurzanie i mycie podłogi oraz pranie dywanów. Jeśli są one lekko przybrudzone można je jedynie odświeżyć, jeśli jednak są bardzo brudne to zadanie o wiele lepiej wykona profesjonalna firma sprzątająca. Doświadczeni pracownicy wyposażeni w odpowiedni sprzęt i detergenty poradzą sobie nawet z najcięższymi zabrudzeniami, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo czasu na inne czynności.

Po dokładnym wysprzątaniu mieszkania można pomyśleć o rzeczach o wiele przyjemniejszych, czyli o dekoracjach i takiej aranżacji mieszkania, która wprowadzi nas w wiosenny, pogodny nastrój.