Jak kupować i sadzić drzewa owocowe? | Pytania i Odpowiedzi

Koniec lata to początek sadzenia drzew owocowych. Jesienią oferta szkółek i centrów ogrodniczych jest wyjątkowo bogata, wybór gatunków i odmian jest duży. Do wyboru mamy drzewa owocowe i krzewy jagodowe oferowane w pojemnikach oraz kopane z gruntu – z tzw. nagim korzeniem. Takie z odkrytym korzeniem są o wiele tańsze, ale będą potrzebowały ciut bardziej troskliwej opieki.

Istotne jest to, aby jak najprędzej po kupieniu je posadzić na działce, a tym samym nie doprowadzić do podsuszenia bryły korzeniowej.

Jeżeli nie możemy posadzić roślin od razu, to powinniśmy je zakopać w bezpiecznym miejscu. W tym celu dobrze byłoby znaleźć zacienione miejsce, w którym wykopiemy dołek i umieścimy w nim korzenie roślin, a potem obficie podlejmy i zasypmy ziemią na wysokość piętnastu cm powyżej szyjek korzeniowych.

Drzewa owocowe posadzone jesienią, mają wystarczającą ilość czasu na wypuszczenie małych korzonków, dzięki którym łatwo się przyjmą i łatwiej rozpoczną wegetację wiosną. Zanim jednak posadzimy drzewka trzeba odpowiednio przygotować miejsce. Dla drzew owocowych i innych roślin sadowniczych wybieramy miejsca nasłonecznione i zaciszne. Do takich miejsc chętniej przylatują pszczoły zapylające kwiaty.

Glebę, na której będą rosły drzewka, zmieszać z kompostem, a jeżeli jest za kwaśna – zwapnować. Najodpowiedniejsza jest ziemia piaszczysto-gliniasta o o pH od 6 do 6,5.

Kopiąc dołek, pod drzewko, pamiętajmy o tym, że powinien być takiej wielkości, aby korzenie roślin mogły się w nim swobodnie zmieścić. Jeśli kopiąc stwierdzimy, że gleba jest za nadto przepuszczalna i ma za mało próchnicy, wtedy należy na spodzie dołka umieścić warstwę kompostu lub dobrze przekompostowanego obornika, a potem usypać kopczyk z ziemi, na którym ułożymy korzenie.

Zanim jednak ułożymy drzewko w dołku, trzeba skrócić zbyt długie korzenie oraz obciąć uszkodzone. Drzewko umieszczamy w dołku, a dołek zasypujemy ziemią, jednocześnie trzymając roślinę w pozycji pionowej, a następnie ugniatamy ziemię i obficie podlewamy.

Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi właścicielami dużego ogrodu, to możemy wygospodarować miejsce na sad. W małych ogrodach z reguły mieszamy rośliny owocujące z ozdobnymi. Drzewa owocowe nadają się nawet do bardzo małych ogródków. Istnieje dużo odmian karłowych, które ze względu na ich niewątpliwą urodę, mogą być sadzone pojedynczo również na trawnikach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.