Kiedy sezon grillowy w pełni wiele osób przy sprzyjającej pogodzie wybiera grillowanie jako sposób na spędzenie wolnego czasu. Co jednak jeśli mieszkamy w bloku, a balkon staje się potencjalnym miejscem do grillowania? Czy możemy grillować na balkonie? Wybierając różne miejsca na urządzenie grilla, często spotykamy się z nieprzyjemnościami. Jak ich uniknąć i następnym razem grillować tak, aby uniknąć mandatu?
Jak grillować bez mandatu? – grill zgodnie z prawem
Grillowanie to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu pod chmurką. Kiedy jednak nie posiadamy przydomowego ogrodu, a mieszkamy w bloku lub kamienicy, często miejsca do grillowania musimy szukać w okolicy. Potencjalnych miejsc na urządzenie grilla jest dużo, a często wybiera się do tego nawet balkon. Czy jednak grillowanie na balkonie jest dozwolone? Przeważnie spotyka się to z wieloma negatywnymi opiniami. W Polsce nie ma ściśle określonych przepisów dotyczących grillowania. Jednak w wielu miejscach ustalone są wewnętrzne przepisy, a ich należy przestrzegać. Dla rozwiania wątpliwości przedstawimy jak grillować zgodnie z prawem w określonych miejscach, aby niknąć mandatu i cieszyć się tą formą wypoczynku.
Grillowanie na balkonie
Urządzanie grilla na balkonie to sytuacja, która spotyka się w dalszym ciągu ze sprzecznymi opiniami. Bardzo często dochodzi do kłótni między grillującym a sąsiadem, według którego grill zakłóca mu wypoczynek we własnym mieszkaniu.
Balkon jest jednak częścią naszego mieszkania i tak naprawdę, jak wewnątrz niego, tak i na balkonie mamy pełną swobodę. Teoretycznie więc bez problemu powinniśmy móc urządzić tam grilla. Chcąc jednak uniknąć niejasnych sytuacji, wspólnoty mieszkaniowe obecnie,stwarzają wewnętrzne przepisy, do których jak mieszkaniec osiedla powinniśmy się dostosować.
Tradycyjny grill na balkonie nie bez powodu nie podoba się wielu osobom. Unoszący się dym i zapach wdziera się do mieszkań przez otwarte okna. Zapachem grillowanych potraw mogą przesiąknąć także ubrania suszące się na balkonach. Często grillowaniu towarzyszą również rozmowy do późnych godzin, a te mogą zakłócać spokój mieszkających obok sąsiadów. Należy zastanowić się, jaka byłaby nasza reakcja na taką sytuację, gdybyśmy to my stanęli po drugiej stronie.
Może nie warto kosztem relacji sąsiedzkich decydować się na grilla na balkonie, a poszukać w okolicy wyznaczonych do tego miejsc?
Dużo wspólnot mieszkaniowych ułatwia mieszkańcom grillowanie i wyznacza specjalne miejsca w osiedlowych strefach rekreacji. Jeśli jednak takich miejsc brak, a my w dalszym ciągu pragniemy urządzić grilla na balkonie, warto zamienić grill węglowy na elektryczny. Takim sposobem zapach potraw będzie mniej intensywny, a także pozbędziemy się unoszącego się dymu. Podczas grillowania należy również zachowywać się spokojnie i cicho. Brak przepisów w kodeksie nie oznacza, że nie możemy zostać ukarani. Mimo że straż miejska i policja nie mogą zakazać grillowania, to za zakłócanie spokoju możemy już otrzymać mandat. Również wspólnota, odnosząc się do swoich przepisów wewnętrznych, może zastosować wobec nas karę. Po wielokrotnych upomnieniach może bowiem pozbawić nas mieszkania zgodnie z artykułem 16 „Ustawy o własności lokali” (Dz.U.1994 Nr 85 poz. 388).
Grillowanie w domu jednorodzinnym
Wydawałoby się, że problemu z grillowaniem nie mają osoby posiadające prywatny ogród przy domu jednorodzinnym. Jednak jeśli za płotem mamy sąsiada, to tak jak przy grillowaniu na balkonie w bloku musimy wziąć go pod uwagę. Artykuł 144 kodeksu cywilnego posiada przepisy, które nakazują właścicielom nieruchomości niedopuszczaniu się działań zakłócających spokój sąsiadów oraz ograniczeniu emisji dymów do sąsiedniej nieruchomości. Wobec tego, aby uniknąć nieprzyjemności, najlepiej poinformować sąsiada zza płotu, że planujemy grillowanie, a on poinformuje nas, że np. powinniśmy rozpalić grilla nieco dalej. W tym czasie może on bowiem przebywać z dziećmi w ogrodzie albo suszyć pranie i chce uniknąć drażniącego dymu i zapachów.
Grillowanie w parku miejskim
Jeśli na miejsce do grillowania wybierzemy park miejski, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie w każdym parku jest to możliwe. Każdy park posiada własne przepisy i należy ich przestrzegać. Tablice informujące o dozwolonych i niedozwolonych czynnościach w parku znajdziemy zazwyczaj w strefie wejściowej, a wyznaczone do grillowania miejsca są również odpowiednio oznaczone. Grillując w parku, pamiętajmy jednak, że jest to miejsce publiczne i nie możemy czuć się jak na prywatnym terenie. Należy zachowywać się przyzwoicie i zachować ostrożność przy użyciu ognia. Niewłaściwe zachowanie może być ukarane mandatem przez policję lub straż miejską. Parki, które umożliwiają grillowanie, są obecnie często spotykane. Jest to ciekawe rozwiązanie dla mieszkańców miast, którzy nie mają dużego wyboru co do miejsca wypoczynku na świeżym powietrzu.
Grillowanie na plaży
Niezależnie na jakiej plaży, czy jest to plaża nad morzem, rzeką czy jeziorem grillowanie jest zabronione. Dopiero poza wyznaczonym na plaże miejscem możemy rozpalić grilla. Jednak możliwe jest to jedynie wtedy, jeśli w pobliżu 100 m nie znajduje się las, łąka lub torfowisko czy wrzosowisko.
Grillowanie w lesie i na łące
Tak jak na plaży grillowanie w lesie i na łące oraz na wrzosowiskach, polu i torfowisku jest zabronione. Rozpalanie ognia w tych miejscach grozi pożarem. Jedynie w lesie, jeśli został wyznaczony do tego teren, możliwe jest urządzanie ognisk i grillowanie. Jeśli panuje susza niestety również i w tych miejscach należy wstrzymać się od grillowania.
Pomimo braku ściśle określonych przepisów na temat grillowania w kodeksie jak widać, grillowanie nie jest możliwe w każdym miejscu. Przestrzegając zasad, należy grillować w wyznaczonych miejscach, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji oraz zadbać o bezpieczeństwo.
Autor artykułu: Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje min. szeroki wybór mebli ogrodowych (http://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe), pergoli, donic ogrodowych i architektury ogrodowej. |